Wosk pszczeli

Jako materiał do budowy plastrów i zasklepiania ich komórek pszczoły produkują wosk, z którym większość z nas zetknęła się w postaci ładnie pachnących, złotożółtych świec. Znamy go tęż jako substancję podstawową lub dodatek do różnych środków pielęgnacyjnych do skóry lub drewna, stosowanych w gospodarstwie domowym.



Skład wosku pszczelego


Wosk pszczeli jest plastyczny , przypominającą tłuszcz substancją wzbogaconą w białka, witaminy i składniki mineralne. Składa się m.in. z estrów alkoholu mirycylowego z kwasem palmitynowym, cerotynowym, melisowym i wyższymi węglowodorami parafinowymi. Do tego dochodzą niewielkie ilości propolisu, które - zdeponowane przez pszczoły w komórkach plastrów - mieszają się z ich zasklepami , wskutek czego wosk pszczeli działa podobnie jak kit pszczeli, chociaż nieco słabiej.


Właściwości i działanie wosku pszczelego


Wosk pszczeli jest niestrawny i nierozpuszczalny w wodzie, daje się jednak rozpuszczać w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak chloroform, benzen czy eter.

Topi się w temperaturze 62-65°C, a od temperatury około 32°C staje się plastyczny.

Jest łatwopalny i pali się, nie wydzielając dymu. Jego barwa może się zmieniać od przejrzystej do ciemnobrązowej.

Wosk pszczeli ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

Chroni skórę przed słońcem, zimnem i wpływami środowiska, czyni ją miękką i elastyczną oraz przyśpiesza gojenie ran i blizn.

Szczególnie skutecznie działa w mieszance z naturalnym propolisem lub jego wyciągiem .

Download
wosk.pdf
Adobe Acrobat Document 41.3 KB